Vízszivattyúzás

5/5 - (8 votes)

Vízszivattyúzás

Villámárvizek, mint Magyarországon, mint a világ más országiban egy egyre gyakrabban megjelenő, egyre nagyobb károkat okozó természeti jelenség.

Európában a 2020-as évekre  nagyobb számban megjelenő és  nagyobb károkat okozó árvizek megjelenésétől lehet tartani
Villámárvizek megjelenése növekvő tendenciát mutat, ezzel szoros összefüggésben az extrém csapadékos napok száma is növekszik.  A jelenség meghatározója a rövid idő alatti (akár 10 perctől 6 óráig terjedő időintervallumban) nagy mennyiségű csapadék – kis területen. Természetükből, dinamizmusukból adódóan rövid idő alatt jelentős kárt okozhatnak az infrastruktúrában, épületekben és a mezőgazdasági termelésben is.

Előrejelezhetőségük szinte lehetetlen, hiszen a kiváltó ok általában egy lokálisan jelentkező, szélsőséges időjárási esemény (ez egyébként lehet akár egy markáns melegfront okozta gyors hóolvadás is).
Zivatarok, csőtörések alkalmával előfordul, hogy az esővíz vagy az ivóvíz befolyik a mélygarázsba, alagsorba, liftaknákba, pincékbe, kocsi beállóba és szinte bárhová ahol nem szeretnénk, hogy ott legyen. A háztetőkről, utcáról, közterületről érkező víz súlya és nyomása a torlódás miatt szétnyomhatja a házak, épületek szennyvízvezetékeit. Ilyenkor az esővíz a szennyvízzel együtt a pincékben jön fel, vagy a legalsó lakónál a WC-n keresztül, vagy padlóösszefolyóból áramlik vissza. Az is előfordulhat, hogy csupán a hirtelen lezúduló eső mennyiségét nem tudja elvezetni az utcai szennyvízhálózat. Ilyenkor van szükség a vízszivattyúzásra!

Amit érdemes tudni a vízszivattyúzásról!

Az ipari teljesítményű vízszivattyúk, szivattyúzás közben az érintett helyiségből a víz 100%-át nem képesek eltávolítani. Kivéve akkor, ha van erre a célra kialakított, úgynevezett vízgyűjtő zsomp. A vízszivattyúzás befejeztével utómunkák is szükségesek.

A benzinmotoros vízszivattyúzás alkalmával fontos tudni, hogy a kipufogógáz mérgező ezért életveszélyes. Soha ne tartózkodjunk feleslegesen megfelelő védőfelszerelés hiányában a szivattyúzás miatt a működő vízszivattyú közelében. Szivattyúzás közben fontos és kötelező, hogy az épület jól szellőztethető legyen! Soha ne feledjük el még vízszivattyúzás közben sem, miközben értékeinket mentjük, hogy a szénmonoxid mérgező!

Szivattyúink benzin és elektromos működtetésűek, így az áramszünet sem okoz problémát..